E 297 Kyselina fumarová
Kategorie: regulátory kyselosti
Kyselina fumarová je určitě zastoupena ve vašem jídelníčku, i když o tom nejspíš ani nevíte. Ve větším množství se nachází v některých houbách, ale vyskytuje se prakticky ve všech rostlinných i živočišných organismech. Tato kyselina je jednou z nejkyselejších látek v pevném skupenství. Protože je zároveň levná, tvoří ideální okyselující a ochucující složku sypkých směsí. Jako okyselující a ochucující látka se používá v ovocných nealkoholických nápojích, želatinových dezertech, ovocných náplních a v mnoha dalších potravinách. V některých zemích se používá jako konzervant, zabraňující mléčnému kvašení vína. Její nevýhodou je pomalé rozpouštění ve studené vodě. Tento problém se řeší přidáním emulgátoru dioktyl- sulfosukcinátu sodného (E 480), který napomáhá jejímu rozpouštění. Kyselina fumarová účinkuje rovněž jako antioxidant, který se používá proti žluknutí sádla, másla, sušeného mléka, uzenářských výrobků, ořechů a brambůrek.
V lidském těle se kyselina fumarová přirozeně nachází jako meziprodukt metabolismu. Nežádoucí účinky nejsou známy. Lidé konzumující půl gramu kyseliny fumarové denně po dobu jednoho roku netrpěli žádnými zdravotními problémy.
V České republice smí být kyselina fumarová přidávána do náplní a sladkých omáček (toppingů) pro jemné a trvanlivé pečivo a cukrářské výrobky, do cukrářských výrobků na bázi cukru, gelovitých dezertů s ovocnou příchutí, dezertů s ovocnou příchutí, práškových směsí pro přípravu dezertů, práškových výrobků pro přípravu nápojů na bázi ovoce, do instantního čaje a žvýkaček.
Pozn. Zpracováno ve spolupráci s odbornou poradkyní CEFF Dr. Terezou Vrbovou dle knihy Víme, co jíme aneb Průvodce „Éčky“ v potravinách.