E 260 Kyselina octová
Kategorie: konzervanty, regulátory kyselosti
Kyselina octová se přirozeně vyskytuje v rostlinných i živočišných tkáních a tvoří tak normální součást lidské stravy. Pro potravinářské účely se vyrábí z lihu, ovocných vín či moštů. Kyselina octová se používá především jako okyselující prostředek, látka zvýrazňující chuť pokrmů a ochucující látka. Vykazuje silné antimikrobiální účinky a přidává se do potravin jako konzervant k zamezení růstu bakterií a kvasinek. Používá se také jako rozpouštědlo (hlavně barviv) a upravuje pH. Ocet je pětiprocentní roztok kyseliny octové ve vodě a nachází široké použití v potravinářství. Používá se například při výrobě salátových zálivek, majonéz, nakládané zeleniny a hub, omáček, kečupů, mléčných a pekařských výrobků a sýrů.
Kyselina octová je přirozenou složkou lidské potravy a její použití při výrobě potravin má dlouhou tradici. Ve vyšších množstvích může kyselina octová způsobovat různé nežádoucí účinky - poškození sliznic zažívacího ústrojí až krvácení a tvorba vředů. Avšak v množstvích, ve kterých se vyskytuje v potravinách, nevyvolává kyselina octová u zdravých lidí žádné nežádoucí účinky.
Kyselinu octovou lze používat v nezbytném množství k úpravě pH všech druhů dětských příkrmů.
Pozn. Zpracováno ve spolupráci s odbornou poradkyní CEFF Dr. Terezou Vrbovou dle knihy Víme, co jíme aneb Průvodce „Éčky“ v potravinách.