E 630 Inosinová kyselina
Kategorie: látky zvýrazňující chuť
Kyselina inosinová zvýrazňuje aroma. Přirozeně se vyskytuje v mase zvířat, zejména mořských živočichů. Častěji než kyselina inosinová se používá pro zvýraznění aroma její sodná sůl, inosinan sodný (E 631).
Nežádoucí účinky kyseliny inosinové a inosinanů nejsou prokázány, někteří odborníci se však domnívají, že tyto látky mohou vyvolávat nežádoucí reakce u přecitlivělých jedinců.
Kyselina inosinová a její soli, inosinany, mohou zvyšovat koncentraci kyseliny močové v krevním séru a moči. Lidé se sklonem k onemocnění dnou a lidé, kteří se léčí diuretiky zadržujícími kyselinu močovou, by se proto raději měli vyhýbat vysokým dávkám těchto látek. Komise JECFA původně doporučovala varování na obalech potravin, posléze své doporučení přehodnotila (v roce 1993), protože dávky získávané přirozeně z potravy jsou několikanásobně vyšší než dávky přijímané ve formě potravinářského aditiva.
V České republice se kyselina inosinová smí používat v omezeném množství v potravinách obecně kromě nealkoholických nápojů.
V kořenících přípravcích se smí používat v neomezeném množství.
Pozn. Zpracováno ve spolupráci s odbornou poradkyní CEFF Dr. Terezou Vrbovou dle knihy Víme, co jíme aneb Průvodce „Éčky“ v potravinách.