E 422 Glycerol (Glycerin)
Kategorie: zahušťovadla, zvlhčující látky
Glycerol se v přírodě vyskytuje převážně vázaný a tvoří například část molekuly tuků. Přirozeně vzniká při kvašení některých přírodních látek a v malém množství se vyskytuje například ve víně. Přírodní glycerol se získává jako vedlejší produkt při výrobě mýdel a dalších výrobků z tuků. Glycerol se také vyrábí synteticky.
Jedná se o sirupovitou kapalinu sladké chuti, která nepřispívá ke tvorbě zubního kazu a může v některých potravinách nahrazovat cukr. Používá se k ošetření povrchu masa a sýrů, jako zvlhčující látka proti vysoušení cukrovinek, polev a strouhaného kokosu a jako rozpouštědlo v alkoholických nápojích, pekařských výrobcích, uzenářských výrobcích a nealkoholických nápojích. Bývá přidáván do likérů, cukrářských výrobků, sušeného ovoce, žvýkaček a nízkokalorických potravin. Povrchovým filmům na potravinách dodává pružnost.
Glycerol je snadno metabolizován a běžné dávky nepředstavují žádný problém. V těle se buď přemění na glykogen (látka účinkující jako zásobník energie) nebo přímo poskytne energii. Látka se používá ve farmaceutickém průmyslu, a proto byly důkladně testovány jeho účinky na lidský organismus.
Ve velkém množství může způsobovat bolesti hlavy, nevolnost a zvracení, v některých případech také průjmy, žízeň, závratě a zmatenost.
Vážným problémem může být dehydratace organismu. Požití většího množství glycerolu může způsobit vážné problémy u diabetiků, lidí se srdeční poruchou a jedinců trpících dysfunkcí jater či ledvin.
Pozn. Zpracováno ve spolupráci s odbornou poradkyní CEFF Dr. Terezou Vrbovou dle knihy Víme, co jíme aneb Průvodce „Éčky“ v potravinách.