E 385 Dvojsodnovápenatá sůl kyseliny ethylendiamintetraoctové /EDTA/ (Vápenato-disodná sůl EDTA, Edetát vápenato-disodný, ethylendiamintetraacetát vápenato-disodný)
Kategorie: antioxidanty, konzervanty, sekvestranty
Vápenato-disodná sůl EDTA má schopnost zabraňovat reakci přítomných stopových iontů kovů (např. železa či mědi) s dalšími látkami, a tím předcházet ztrátě původní barvy a textury, vzniku sraženin a zároveň také žluknutí potraviny. Pro tuto svou schopnost se přidává do konzervovaných rybích výrobků a sterilované a nakládané zeleniny, kde zabraňuje změnám barvy, dále do majonéz, zálivek, omáček, pomazánek, margarínů a tuků, kde zabraňuje žluknutí rostlinných olejů. Účinkuje také jako konzervační látka. Může se používat v kombinaci s antioxidanty BHT (E 321) a propylgallátem (E 310).
Tato látka má za úkol vázat nežádoucí ionty kovů v potravinách. Tutéž schopnost si však uchovává i v lidském těle, kde na sebe váže důležité kovy, například měď, zinek či železo. V některých případech může zvyšovat jejich přísun - jsou-li tyto kovy ve stravě vázány tak, že je organismus těžko vstřebává, mohou se navázat na EDTA a v této podobě je organismus lépe využije. Pokud však není tělu dodáván dostatek těchto kovů ve stravě, může vlivem reakce s EDTA a následným vyloučením z těla docházet k jejich většímu nedostatku. Látka navíc narušuje funkci řady enzymů, které obsahují těžké kovy. EDTA však zároveň na sebe může vázat i nežádoucí kovy a používá se při léčbě otrav těžkými kovy. Vegetariány by mělo zajímat, že EDTA snižuje přisvojitelnost železa z rostlinných zdrojů. V malých množstvích je pravděpodobně neškodná, přesto bychom ji raději neměli konzumovat příliš často.
V minulosti nebyla tato látka v České republice povolena. Nyní se smí přidávat do emulgovaných omáček, majonéz, sterilovaných luštěnin, sterilované luskové zeleniny, žampionů, artyčoků, sterilovaných výrobků z korýšů a měkkýšů, sterilovaných výrobků z ryb, do emulgovaného tuku se sníženým obsahem tuku a ke zmrazeným korýšům.
Pozn. Zpracováno ve spolupráci s odbornou poradkyní CEFF Dr. Terezou Vrbovou dle knihy Víme, co jíme aneb Průvodce „Éčky“ v potravinách.